سایت رسمی ساشا صالحی

موسیقی شفابخش دوپینگ روح و تاثیر آن در سلامتی بدن

نگاهی کلی به موسیقی شفابخش

موسیقی شفابخش تازگی ، به یکی از مباحث بسیار مهم و جذاب در سراسر جهان تبدیل شده است به نحوی که استاد بزرگ قانون جذب جهان دکتر جو ویتالی عنوان یکی از کتاب های خود را موسیقی شفابخش نهاده است . زمانی که اساتید مطرح جهان یک مسئله یا موضوع را کنکاش می کنند شکی نیست که اثر گذاری بسیار زیادی داشته که بخش عظیمی از مطالعات خود را به این موضوع اختصاص داده اند.

ما در این مقاله با عنوان موسیقی شفابخش شما را با تاثیر موسیقی و آهنگ بر روح و روان و بدن خواهیم پرداخت. این مسئله که موسیقی بر روی ذهن ما تاثیر می گذارد بر هیچ کسی پوشیده نیست و این نکته هم که عملکرد ذهن بر روی بدن نیز تاثیر دارد را همه ما قبول داریم . با ما در سایت تخصصی eft همراه باشید تا این مسئله را هرچه بهتر زیر ذره بین قرار دهیم.

موسیقی شفابخش و رادیو فرهنگ (مصاحبه ساشا صالحی با رادیو فرهنگ)

آشنایی با موسیقی شفابخش و آهنگ ها

قبل از هرچیز لازم است با موسیقی آشنا شویم و تعریفی از آن داشته باشیم. قبل از اینکه به تاثیرگذاری موسیقی شفابخش برسیم بهتر است آشنایی کلی با آهنگ و موسیقی داشته باشیم.

موسیقی یا موزیک ( به فرانسوی musique ) به دو شکل تولید می شود. یکی در طبیعت به صورت طبیعی و یکی هم نوسط بشر و آلات موسیقایی تولید می گردد که پایه موسیقی، صدا و سکوت می باشد. اساتید برتر موسیقی ، موسیقی را هنر بیان احساسات نامیده اند . پس چنانچه آهنگساز یا کسی که موسیقی (صدا) را تولید می کند احساسات وی در تاثیرگذاری آن بر روی مغز تاثیر بسیار زیادی دارد و اما این چگونه ممکن است؟ ما در این مقاله موسیقی شفابخش به بسیاری از این سوالات پاسخ خواهیم داد.

زمانی که فرد احساس بسیار خوبی دارد و شروع به تولید یک آهنگ می کند ، احساس وی در نت های موسیقی تاثیر گذاشته و آهنگی که می نوازد به اصطلاح با روح و روان شنونده بازی می کند. چنانچه این فرد با هدف ساخت یک موسیقی شفابخش شروع به کار کند بنا به تعریف موسیقی، احساس وی بر روی موسیقی تاثیر گذاشته و صداهایی تولید می شود که بر روی ذهن تاثیر گذاشته و متعاقبا ذهن هم روی بدن تاثیر خواهد گذاشت.

تعاریف فلاسفه از موسیقی

فیلسوفان همواره در طول تاریخ با نظرات خود ،جوامع را سالها جلوتر انداخته و در جهت رشد جامعه نظرات بسیار گران بهایی داده اند.موسیقی هم چونکه از دیرباز تاکنون در بین مردم شناخته شده بوده بدیهیست که فلاسفه در مورد موسیقیو آلات آن نظرات و توضیحاتی داده اند. در این بخش از مقاله موسیقی شفابخش به چند تعریف اشاره می کنیم.

ارسطو:

موسیقی را یکی از شاخه‌های ریاضی می‌دانسته و فیلسوفان اسلامی نیز این نظر را پذیرفته‌اند، همانند ابن سینا که در بخش ریاضی کتاب شفا از موسیقی نام برده‌است ولی از آنجا که همه ویژگی‌های موسیقی مانند ریاضی مسلم و غیرقابل تغییر نیست، بلکه ذوق و قریحهٔ سازنده و نوازنده هم در آن دخالت تام دارد، آن را هنر نیز می‌دانند. در هر صورت موسیقی امروز دانش و هنری گسترده‌است که دارای بخش‌های گوناگون و تخصّصی می‌باشد.

صدا در صورتی موسیقی نامیده می‌شود که بتواند پیوند میان اذهان ایجاد کند و مرزی از جنس انتزاع آن را محدود نکند.

افلاطون:

موسیقی یک ناموس اخلاقی است که روح به جهانیان، و بال به تفکر و جهش به تصور، و ربایش به غم و شادی و حیات به همه چیز می‌بخشد.ارسطو: موسیقی حکمتی است که نفوس. بشر از اظهار آن در قالب الفاظ عاجز است بنابراین آن را در قالب اصوات ظاهر می‌سازد. افلاطون می گوید موسیقی روح انسان را مناسب و هماهنگ می‌کند و استعداد پذیرش عدالت را در وی برمی‌انگیزد.

ابونصر فارابی:

موسیقی علم شناسایی الحان است و شامل دو علم است؛ علم موسیقی عملی و علم موسیقی نظری.ابوعلی سینا: موسیقی علمی است ریاضی که در آن از چگونگی نغمه‌ها از نظر ملایمت و سازگاری، و چگونگی زمان‌های بین نغمه‌ها بحث می‌شود.

بتهوون:

موسیقی مظهری است عالی‌تر از هر علم وفلسفه‌ای. موسیقی هنر زبان دل و روح بشر و عالی‌ترین تجلی قریحهٔ انسانی است. بتهوون: آنجا که سخن از گفتن بازمی‌ماند موسیقی آغاز می‌شود.

لئوپددوفن:

ریشه موسیقی به عهد کهن ارتباط دارد. در واقع همان روزی که انسان توانست برای نخستین بار خوشی‌ها ورنج‌های خود را با صدا نمایش دهد، مبدأ موسیقی به‌شمار می‌آید.

ابن خردادبه (به نقل از یحیی بن خالدبن برمک):

موسیقی آن است که تو را شاد کند و برقصاند و بگریاند و اندوهگین کند و جز آن هر چه باشد رنج و بلاست.ابن خردادبه: موسیقی ذهن را لطیف و خوی را. ملایم و جان را شاد و قلب را دلیر و بخیل را بخشنده می‌کند، آفرین بر خردمندی که موسیقی را پدیدآورد.

هِگل:

آنچه موسیقی متعلق به خود می‌داند همان اعماق زندگانی درون شخص است موسیقی هنر خاص روح است و به‌طور مستقیم به روح خطاب می‌کند.

واگنِر:

من موسیقی را تنها وسیله لذت گوش به‌شمار نمی‌آورم بلکه آن را محرک قلب و مهیج احساسات می‌دانم. موسیقی عالی‌ترین هنرهاست. موسیقی متعلق به دل است و جایی که دل نیست موسیقی هم وجود ندارد.

این تعاریف برای مقدار تاثیر پذیری موسیقی شفابخش بر روی ذهن شما بسیار موثر می باشد پیشنهاد می شود حتما چندین بار این تعاریف و نظرات فلاسفه را مطالعه بفرمایید. برای مثال هگل می گوید :آنچه موسیقی متعلق به خود می‌داند همان اعماق زندگانی درون شخص است موسیقی هنر خاص روح است و به‌طور مستقیم به روح خطاب می‌کند. بدیهی است موسیقی که را هنر خاص روح می داند و از رخنه کردن آن به اعماق زندگانی درون یاد می کند ، از تاثیر بسیار بالایی برخوردار باشد.

تحقیقات دانشمندان در مورد موسیقی شفابخش

  •   تأثیر موسیقی بر کودکان

موسیقی شفابخش نه تنها در بزرگسالان بلکه در کودکان نیز تاثیر بسزایی دارد .نواختن موسیقی شفابخش بر نوزادان تأثیر دارد. بررسی دانشمندان نشان می دهد که نواختن موسیقی به ویژه کلاسیک موتزارت علاوه بر بزرگسالان بر نوزدان و حتی جنین درون شکم مادر نیز تأثیر مثبت دارد. اثر تسکین دهنده آواز و موسیقی با صدای ملایم، در کودکان بیمار دیده شده است. نتایج یک تحقیق نشان می دهد پخش موسیقی با صدای کم برای کودکان بیمار موجب می شود تا آنان تسکین پیدا کنند.

  • تأثیر موسیقی درمانی بر نوزادان

دکتر گرهات می گوید شکم مادر قادر است اکثر صداها به جز صداهای بسیار بلند مانند شلیک گلوله را، ضعیف و حتی خفه کند از این رو حضور مادر باردار در یک کنسرت موسیقی نیز خطری برای جنین وی ندارد. در این تحقیقات مشخص شده است که موسیقی شفابخش بر روی نوزادان نیز تاثیر خواهد گذاست.این محققان می گویند با بررسی های ما مشخص شد بیشتر صداهائی که به گوش جنین می رسد از بدن مادر است و حتی در یک اتاق ساکت و آرام نیز صدای خود مادر، تنفس وی، حرکاتش و روند هضم غذای او به گوش جنین می رسد و بنابراین محیط شکم برای جنین محیطی پر سر و صدا است. از سوئی میزان صدائی که یک جنین می شنود بسیار کمتر از صدائی است که در کودکی یا بزرگسالان می شنود زیرا گوش های جنین پر از مایع آمنیوتیک است. دکتر گرهارت می گوید صدای مادر صدای غالبی است که به گوش جنین می رسد.

  • مشاهدات بالینی

– موسیقی شفابخش بر روی بیماران میگرنی نیز آزمایش شد در یک مطاله تأثیر موسیقی درمانی  بر روی بیماران میگرنی، ۷۰ درصد آنها اثربالایی در کاهش درد داشته اند. ۵۶ درصد افراد در آخر این مطالعه میگرن آنها باز نگشته، ۴۳ درصد کسانیکه همراه با میگرن شدید، اختلالات بیخوابی هم داشته اند، توانستند به راحتی بخوابند. ۳۱ درصد آنهایی که سابقۀ طولانی میگرن داشته اند، کاهش حملات میگرنی را تجربه کرده اند.

 تأثیر صوت بر اعمال سلولها در تحقیقات مختلفی بر روی گیاهان، جانوران و انسانها بررسی شده است. در تحقیقی، قناریهایی که ار شنیدن صدای آواز دیگر قناریها محروم میشوند، رشد مغزی شان کند می شود. به عبارت دیگر، رشدسلولهای مغزی  پرندگان به واسطۀ آوازی که برای یکدیگر می خوانند، تأمین می شود.

موسیقی شفابخش را از کجا تهیه کنم؟

هر فرد زمانی که با ماهیت چیزی آشنا می شود تمایل دارد سریعا آن را امتحان کند ، حال اگر آن چیز در راستای بهبود وی یا حفظ سلامتی باشد شما هم اکنون می توانید از طریق لینک زیر موسیقی شفابخش را تهیه کرده و از آن نهایت استفاده را ببرید.

هم اکنون می خواهم موسقی های شفابخش را تهیه کنیم

چرا نظرتان را نمی‌نویسید؟

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود

از شما متشکریم که با نظراتتان به ما انرژی لازم برای ادامه کار را می دهید